Húsvétkor nem hiányozhat az ünnepi asztalról a főtt sonka, ami akkor lesz igazán omlós és szaftos, ha otthon, saját magunk készítjük el. A tökéletes főtt sonkának csak pár trükkje van, ha azokra odafigyelünk, akkor garantált lesz a siker.
Legalább annyi múlik a sonka kiválasztásán, mint a főzésen. Ma már elérhetőek a boltokban bőrtől mentes, kevésbé zsíros sonkák is, a választék hatalmas. Azonban nem árt, ha található egy kis zsiradék is a sonkán, akkor nem fog olyan könnyen kiszáradni. Lehetőleg ne vegyünk gyorspácolt, fóliázott sonkát, de, ha csak ahhoz tudunk hozzájutni, olyat vásároljunk csak meg, ami nem engedett levet.
A legnépszerűbbek a kötözött sonkák, a combból és lapockából készült verziók, de a füstölt csülök és a parasztsonka is kelendő. Ha a sonkát egyszeri vagy kétszeri evésre szánjuk, akkor elég egy családnak körülbelül 1,5-2 kg sonka, de, ha az egész ünnep alatt fogyasztanánk belőle, akkor vegyünk egy jó nagy, körülbelül 4-5 kg-os darabot. A kötözött sonka hátránya, hogy nem látjuk belülről: bár kívülről gyönyörű, nem tudhatjuk, mit rejt a belseje. Érdemes ezért félbevágott sonkát venni, olyat, aminek látjuk a metszetét: ebből következtethetünk a zsírtartalomra, de a sonka színe is sokatmondó, az a jó, ha egyöntetű, sötétbordó színe van – illetve fontos, hogy ne legyenek rajta véraláfutások.A sonka főzése A sonkafőzés titka az áztatásban rejlik. A sonkánkat a sósságtól függően áztassuk be hideg vízbe, legalább a főzés előtti este. Ennek köszönhetően egyrészt kiázik a só egy része, másrészt puhább, omlósabb lesz. Ha tudjuk, cseréljük le áztatás közben egyszer-kétszer a vizet.
Másnap öntsük le az áztatóvizet, a főzéshez friss vizet forraljunk fel, annyit, amennyi éppen ellepi a sonkát. Ha felforrt a víz, vegyük alacsonyra a lángot, a legkisebb fokozaton, gyöngyözve főzzük, úgy lesz a legfinomabb. Általában annyi órát kell főnie, ahány kiló a sonka, de kilónként elég lehet 40 perc is, hústűvel teszteljük. Ha a tű már könnyen belemegy, lekapcsolhatjuk alatta a lángot. Ha csont is van a húsban, akkor van készen, amikor az már könnyen kijön belőle.
A főzővizet érdemes ízesíteni: babérlevéllel, egész borssal, vöröshagymával, fokhagymával vagy tetszőleges zöldfűszerekkel. Az ínyencek tehetnek bele borókabogyót, fahéjat, de akár ánizst is. Sót nem szabad a főzővízbe tenni, hiszen még az áztatás után is elég sós marad a sonka.
Ha készen van a sonka, a levében hagyjuk kihűlni, ha kivesszük a levegőre, könnyedén kiszárad, és megkeményedik. A főzésből visszamaradt levet nem érdemes kidobni – jó alapja lehet egy bablevesnek vagy krumplilevesnek, főzelékeknek, ráadásul mélyhűtőben sokáig eláll. Tojást is főzhetünk benne, ami ennek köszönhetően kapni fog egy enyhén füstös, kellemes aromát – legalább is a femina.hu szerint